Hortensje bukietowe – uprawa, zastosowanie, pielęgnacja
Hortensje bukietowe to wieloletnie, niezwykle różnorodne i długo kwitnące krzewy ozdobne. Rośliny wiechowate, pożądane za doskonałą mrozoodporność i łatwość w uprawie (kwitną na pędach jednorocznych). Liście zielone, eliptyczno-jajowate otulają zdrewniałe pędy. Na przełomie czerwca/lipca wykształcają się piękne, stożkowate kwiaty, które są ozdobą do późnej jesieni. W zależności od odmiany dorastają do nawet 2-3m wysokości. Rośliny zwarte o kompaktowej budowie.
Uprawa
Hortensje bukietowe są niezwykle prostymi w uprawie roślinami ozdobnymi. Najlepszymi stanowiskami dla hortensji bukietowej są miejsca półcieniste, osłonięte od wiatru. W miejscach nasłonecznionych oraz w okresie kwitnienia należy pamiętać o regularnej wilgotności gleby. Ziemia pod uprawę hortensji powinna być żyzna, przepuszczalna o lekko kwaśnym odczynie. Nie tolerują gleb ciężkich, gliniastych i długotrwałych suszy. Rośliny nawozimy wiosną stosując nawozy wieloskładnikowe, kompost czy obornik. Dobrze reagują na ściółkowanie.
Zastosowanie
Hortensje to grupa roślin o uniwersalnym charakterze zastosowania. Doskonale prezentują się w towarzystwie bylin i traw ozdobnych. Są roślinami, które można uprawiać w pojemnikach dlatego często wykorzystywane są jako ozdoba balkonów czy przydomowych tarasów. Kwiaty hortensji bukietowej możemy zasuszyć i wykorzystać na wiele różnych sposobów.
Pielęgnacja
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym hortensji bukietowej jest coroczne, wiosenne cięcie. Cięcia wykonujemy wczesną wiosną. Grube pędy ścinamy nad drugą parą oczek, zaś cienkie, suche wycinamy całkowicie. Kilkuletnie egzemplarze w razie potrzeby odmładzamy ścinając przy szyjce korzeniowej.